Zakłada się, że już co drugi pogrzeb w Polsce poprzedzony jest spopieleniem ciała. Kremacja zwłok jest dopuszczana zarówno przez Kościół Katolicki, jak i polskie prawo. Jeżeli podejmiecie Państwo decyzję dotyczącą organizacji pogrzebu w formie kremacji, wystarczy skontaktować się z naszym zakładem. Krematorium Jastrzębie Zdrój obsługiwane przez Zakład Pogrzebowy Podleśny zapewnia kompleksową organizację uroczystości żałobnych, w tym również organizację pochówku wraz z spopieleniem. W naszej pracy stawiamy przede wszystkim na empatyczne i wspierające podejście naszych Klientów, którym przyszło stawić czoła ogromnej stracie bliskiej osoby. Działamy profesjonalnie, dzieląc się najważniejszymi wskazówkami dla rodzin zmarłych, które zdecydowane są na pochówek pochówek poprzedzany spopieleniem ciała.

Kremacja zwłok w mieście Jastrzębie Zdrój – jak wyglądają przygotowania?

Jedną z najważniejszych informacji do przekazania osobom planującym zlecenie kremacji kogoś bliskiego jest to, że rodzina bądź osoby najbliższe zmarłemu muszą zidentyfikować ciało przed jego spopieleniem. Oznacza to konieczność wizyty w krematorium mieszczącym się w mieście Jastrzębie Zdrój, nawet jeżeli wcześniej nie była ona planowana. Jest to przykry, lecz niezbędny obowiązek, podczas którego mogą Państwo liczyć na nasze wsparcie. Przed umieszczeniem, ciała w piecu, nasi doświadczeni pracownicy Zakładu Pogrzebowego Podleśny pieczołowicie je przygotowują. Do zadań rodziny należy wybór trumny i urny, jednakże przed tym powinno się wiedzieć, że do kremacji nie zaleca się trumien lakierowanych oraz tych, które posiadają jakiekolwiek ozdoby; nie można umieszczać w nich również żadnych pamiątek. Między innymi z tego powodu wiele osób wybiera zakup urny. Zawsze staramy się, by przygotowania przebiegały z jak najmniejszym obciążaniem decyzjami rodziny – zdajemy sobie sprawę z tego, że to dla Państwa naprawdę trudny czas. Jednocześnie za każdym razem stosujemy się do podanych nam zaleceń, wykonując wolę naszych Klientów.

Jak przebiega proces spopielenia w krematorium Jastrzębie Zdrój?

Po wykonaniu wszelkich formalności, identyfikacji ciała i jego odpowiednim przygotowaniu, możemy rozpocząć proces spopielenia ciała. Wedle swojej własnej woli, rodzina osoby zmarłej może uczestniczyć w tym procesie, obserwując umieszczenie trumny w piecu kremacyjnym. Spopielenie ciała może również odbyć się bez świadków, jeżeli tylko rodzina będzie sobie tego życzyła. Stosujemy się do każdej takiej decyzji – mogą Państwo liczyć na nasze zrozumienie. Piec kremacyjny osiąga temperaturę do około 1000°C; w momencie gdy zostanie ona osiągnięta, pracownik naszego krematorium z miasta Jastrzębie Zdrój umieszcza trumnę wraz z ciałem wewnątrz pieca, szczelnie zamykając jego drzwi. Sam proces spopielenia trwa przez około godzinę, jednak cały zabieg liczy około trzy godziny. Po wyłączeniu pieca następuje ostudzenie popiołu wraz z rozdrobnieniem go na pył o objętości około trzech litrów. Umieszczany jest on w specjalnie przygotowanej urnie przekazywanej bliskim. Całość zwieńczona jest świadectwem kremacji, które należy docelowo dostarczyć na miejsce pochówku. Zapewniamy, że nasz Zakład Pogrzeby Podleśny podchodzi do każdego spotkania indywidualnie – ma to na celu pełne wsparcie bliskich zmarłego w przeżyciu ostatniego pożegnania i oddania hołdu zmarłemu. W celu uzyskania większej ilości informacji, serdecznie zapraszamy do kontaktu. Nie muszą Państwo mierzyć się z tym sami.

FAQ – PYTANIA I ODPOWIEDZI

1 Kremacja zwłok Jastrzębie Zdrój – jakie dokumenty trzeba przy sobie posiadać, by dokonać legalnego spopielenia zwłok?

Do krematorium powinno dostarczyć się komplet dokumentów, do których należą zezwolenie na kremację wystawione przez najbliższego członka rodziny bądź osobę organizującą pogrzeb, a także skrócony odpis aktu zgonu/ksero z pieczęcią firmy pogrzebowej i zatwierdzeniem oryginalności aktu. W przypadku takim jak kremacja zwłok po ekshumacji, konieczna jest dodatkowo zgoda uzyskana od Sanepidu.

2 Ile kosztuje kremacja zwłok Jastrzębie Zdrój?

Cena kremacji zwłok jest w dużej mierze zależna od wyborów rodziny; jej uczestnictwa w kremacji, wyboru trumny, urny i procesów przygotowawczych wokół ciała zmarłego. Gdyby jednak wziąć pod uwagę znacznie bardziej techniczny punkt widzenia, kremacja zwłok jest znacznie tańszą formą pochówku niż pogrzeb tradycyjny.

3 Czy mogę trzymać prochy bliskiej osoby we własnym domu?

Prawo warunkujące standardy pogrzebowe w Polsce uniemożliwia stosowanie praktyk znanych nam z innych krajów – oznacza to, że zakazane jest trzymanie urn z prochami najbliższych osób w domu. Obowiązkiem rodziny jest pochowanie ich na cmentarzu. Co ważne, wysoce niewskazany jest także pochówek urny na prywatnej działce czy rozsypanie prochów w wybranym przez siebie miejscu.